Anotace festival Miluj svůj život

Festivalů s názvem „Miluj svůj život“ a k nim přidružených výstav se aktivně zúčastňuji už mnoho let. V Plzni, kde jsem se narodil - a rád se tam vracím - i v Praze, kde jsem dlouhou dobu žil. Moje individuální přednášky se týkaly většinou zdravotního stylu a jeho souvislostí se zdravím. Názvy byly „Jak dlouho chcete žít“ nebo i „Odkazy dávných civilizací pro zdraví“. V posledních letech – na výzvu pořadatelské agentury ANO – jsem přednášel o bosenských pyramidách a jejich účincích na zdraví člověka.

Po celou tuto dlouhou dobu jsem sledoval i vystavované exponáty na stáncích. Nemohl jsem si nevšimnout – kromě jiného – nárůstu různých přípravků s antioxidačním nebo alkalizačním účinkem. Protože jsem také lektorem na školeních MMS/CDS, velmi mne to udivovalo. Proč? O tom je tenhle článek a i následné přednášky…

Zřejmě si všichni pamatujeme ze školy, že kyslík je právě ten prvek, díky kterému můžeme žít na této planetě. Je prostě základem pro náš život a díky červeným krvinkám je krví roznášen do každé buňky našeho těla. Díky kyslíku si oxidací – neboli spalováním – získáváme z potravy potřebné živiny a energii.  Ano – jedná se o spalování, neboť žádný oheň bez kyslíku nehoří. Kromě tuků a cukrů spaluje kyslík i různé toxiny a těžké kovy, které se během dne dostanou do našeho těla z potravy, nápojů i z ovzduší.  Za 24 hodin totiž nadýcháme cca 20000 litrů vzduchu, ze kterého kyslík získáváme.  Je to opravdu až 200 hektolitrů! Je to dost nebo málo? To záleží na našem životním stylu a fyzické zátěži těla. A co když je kyslíku v těle moc?

V roce 1956 publikoval p. Denham Harman určitou hypotézu, kde přebytečným molekulám kyslíku přisoudil nelichotivý význam pro lidské zdraví. Jeho největší „objev“ byl ten, že tzv. volné kyslíkové radikály způsobují stárnutí buněk a tím i stárnutí organizmu člověka. Na světě se objevila teorie oxidačního stresu, která se stala podnětem pro bouřlivý rozvoj dalšího odvětví průmyslu potravinových doplňků – pro výrobu tzv. antioxidantů. Jeho objem je v současné době mnoho miliard dolarů a dotýká se i ČR. To je nakonec dobře vidět i na exponátech na festivalu MSŽ.  A co je na tom všem špatného?

Již v roce 2006 se v první knize autora Jima V. Humbla s názvem „MMS – Zázračný minerální doplněk pro 21. století“ se mohl čtenář (vyšla i česky!) dozvědět o užitečnosti  různých typů oxidantů pro zdraví člověka. To bylo v přímém rozporu s teorií oxidativního stresu. V roce 2014 se konečně objevila nová teorie prof. Ristowa o tzv. mitohormezi, která popřela škodlivost kyslíkových radikálů i jejich vliv na stárnutí organismu.  To bylo již několikrát publikováno i česky – naposledy v knize autora Andrease L. Kalckera s názvem „Zakázané zdraví – nevyléčitelné bylo včera“ z loňského roku.  Zdá se ale, že těchto informací je pořád málo. Většina prodejců antioxidantů – včetně těch na festivalu MSŽ - setrvává v nevědomém omylu nebo snad i ve vědomém podvodu a svoje zákazníky neinformuje.

Jakou ale má oxidace souvislost s alkalizací těla pomocí dalšího a také populárního typu potravinových doplňků? To už budete muset počkat na moji další přednášku v příštím roce…

 

Ing. Václav Urban, QAD