ALCHYMIE ŽIVOTA: SKRYTÉ PŘÍČINY DEPRESÍ

 

„Kdybych se bála Tvého stínu, dávno bych se od Tebe odvrátila,“ pošeptala jednoho dne květina květině, když si byly hodně blízké.

„A kdybych se Tvého stínu děsila já, musela bych vyvléci kořeny ze země a utéct od Tebe. Tak je veliký,“ odvětila druhá.

A obě souhlasně zakývaly hlavami, složenými z okvětních plátků, což potěšilo rozpustilé paprsky poledního slunce, které si s ničím nedělalo starosti, prostě je hřálo.

V tu chvíli nebylo nikde v okolí po stínu ani stopy.

 

Také jste zvědaví, co se stane, až přijde soumrak a květiny uvidí stín jedna druhé?

Budou se bát?

Utečou nebo zůstanou?

A na čem jejich postoj ke stínu závisí?

Každopádně, ať už se stane cokoli, na vlastní stín ta dvě kvítka nedohlédnou. Mohou tedy věčně pochybovat, jestli si ta druhá o existenci, povaze či míře stínu náhodou nevymýšlí.

Život s depresí připomíná život ve stínu; v obrovsky mocném stínu.

Můj kamarád, který 15 let pracoval s případy lidí s klinickými depresemi, bipolární poruchou nebo schizofrenií, o tom ví své. Deprese mi přiblížil prostou otázkou: „Viděla jsi HarryhoPottera?...Víš, co jsou mozkomorové?“ – „Ano,“ zamyslela jsem se, „tvorové, kteří vyvolávají pocit, co někdy mívám: jako bych už nikdy neměla mít žádnou radost.“ – „Jo,“ pokýval kamarád hlavou,“jenže Tebe to za chvíli přejde. Ti, co mají deprese, tohle zažívají pořád.“

Deprese je něco jiného než blbá nálada, lidově zvaná depka.

Souvisí s tématikou nelásky, ponížením, nervovým zhroucením a velikou vnitřní křehkostí.Odolávat dnešnímu světu v tomto tvaru je složité.

Přijďte se dozvědět, jaké jsou příčiny depresí.

Přijďte zjistit, co můžete udělat, aby se z vaší obyčejné blbé nálady nestalo něco jiného: totální propad.

Už teď lékaři odhadují, že do 10 let bude právě deprese číslo 1 na žebříčku civilizačních chorob.

Přijďte přemýšlet, jakými cestami se můžete vydat, abyste zvýšili svou sebeúctu, psychickou odolnost i ten nejdůležitější postoj: lásku a něhu k sobě samým.

Mgr. Hana Ajasta 
Jsem terapeutka, koučka a lektorka. Praxi vedu od roku 2000. Od začátku v ní propojuji osvědčené postupy moderní psychoterapie, poznatky současných věd a tradiční přístupy k sebepoznání a rozvoji lidské osobnosti. Odborné vzdělání v oblasti alternativní medicíny a psychoterapie jsem získala u špičkových českých a zahraničních terapeutů, vědců a lektorů, kterým tímto děkuji. 

Mým hlavním cílem je: 
  - otevřít vám kvalitní cesty k seberealizaci a naplnění života, 
  - být vám na nich spolehlivou, zodpovědnou průvodkyní, 
  - naučit vás, jak se o sebe můžete postarat sami. 

www.ajasta.cz