Kalendář akcí:

čen
2

02.06.2018 - 03.06.2018

čec
13

13.07.2018 - 15.07.2018

zář
15

15.09.2018 - 16.09.2018

říj
27

27.10.2018 - 29.10.2018

Potíže s bederní páteří, nejistota, strach, problémy s ledvinami nebo pánevním dnem (únik moči, pokles břišních orgánů) to vše často souvisí s velkým bederním svalem (Psoas major). Ten patří k nejhlubším svalům v těle a je spojen s hloubkou v nás. Už taoisté poznali, že je propojen s našimi emocemi a nazvali ho „svalem duše“.

Souvisí s našimi primárními potřebami - s bezpečím a jistotou, je jakousi naší emoční spojnicí s vnitřním tělem a nastavuje vnímání těla jako celku. Pečovat o něj znamená rozpouštět svoje nejistoty, obavy, nerozhodnost, pocity osamění, úzkosti i stres. I když jde o sval, chová se spíše jako vnímavý orgán. Reaguje instinktivně, protože je spojen s primárními reflexy v těle (reakcemi na úlek, nebezpečí, stres). Moderní rychlý životní styl, který využívá adrenalinu ze sympatického nervového systému, abychom zvládli běh doby, Psoas chronicky narušuje a stahuje. Dá se říci, že tento sval je „nastavovatelem“ pohody našeho těla a jeho správná funkce dovede rozpouštět stres. Uvést jej do pořádku dovedou jemná taoistická cvičení, která pracují s naší hloubkou a vnímáním těla uvnitř.

Většina Evropanů má Psoas stažený a nefunkční. Běžné fyzické cvičení (fitness), ani hathajóga na jeho ozdravení moc neplatí. K živému, vnímavému a funkčnímu Psoasu se můžeme dostat přes jiný přístup - přes jemná taoistická cvičení pracující s vnitřním nasloucháním, zrcadlením v těle, s tělními tekutinami, jemnými pohyby a zvuky. Taková cvičení napomáhají objevovat v těle fyzické napojení na vnitřní sílu, bezpečí a uzemnění. Sval pak funguje jako vnitřní „komunikátor“ s tělem.

Kondice svalu Psoas přímo ovlivňuje stav bederní páteře a pánve. Nemáme-li ho v pořádku, škodí to našemu tělu od srdce až po chodidla a to vše se navíc prohlubuje s nezdravým sedavým způsobem života. Trpí pak nejen naše bedra, ale i vnitřní orgány, pánevní dno, kyčle i naše pocity. Nefunkční Psoas ovlivňuje i kolena a chodidla, neboť vychyluje pánev ze stabilní polohy.

Velký sval bederní také souvisí s bránicí (nejdůležitější dýchací sval), s ledvinami (sídlo a zdroj naší vrozené energie) a meridiánem ledvin. Přes zdravý Psoas dokážeme rozproudit více energie v těle, zprůchodnit propojení našeho trupu a srdce s nohama a se zemí a otevřít tak volný prostor pro proudění vnitřní energie v našem těle. V neposlední řadě oživují tao cvičení s Psoasem i orgasmický potenciál těla. Tedy nejen tao cvičení s pánevním dnem, ale i s Psoasem rozvíjejí naše umění potěšení.

Věnovat se taoistickému cvičení svalu Psoas v naší uspěchané stresové době je víc než potřebné. Mnozí ocení, že cvičení jsou velmi jemná, objevující vnitřní hloubku a příjemné pocity, jsou prováděna převážně vleže a v odpočinkovém módu. Odpočine si vaše tělo i mysl.

Prožitkové semináře k oživení a ozdravění Psoasu jsou vhodné pro ženy i muže. Pomohou vám naučit se komunikovat s vaším tělem, hluboce ho vyživovat a rozpouštět negativní emoce. Odnesete si mnoho tipů, jak s tímto svalem cvičit i jak si přenést nové vnímání Psoasu do běžných pohybových vzorců a jiných cvičení. Budete tak moci pečovato vaše bedra, pánevní orgány a propojovat se s emoční stabilitou, vitalitou a příjemnými pocity v těle.

Mgr. Vlasta Lisková

www.vlastaliskova.cz

Autorka článku bude na toto téma přednášet na festivalu Miluj svůj život v Praze v pátek 16.2.2018 v Tělocvičně 1 od 15.00 hod. Přednášku na další téma můžete zažít na výstavě Ezotera Praha v neděli 26.11.2017.

www.festivalmilujsvujzivot.cz

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

Foto EZOTERA Praha

Ohlédnutí za prodejní výstavou EZOTERA září 2017 

Pozvánka na předvánoční Ezoteru listopad 2017

Právě přítomno: 94 hostů a žádný člen

Tématické články Festival Miluj svůj život