Nadcházející události

Rostlinná alternativa živočišného kolagenu

Název je občas považován za zavádějící a každý, kdo jej uslyší si spíše než co jiného představuje mech v lese někde v Irsku. Irský mech se tak ale nejmenuje náhodou. Irský mech je mořská řasa, která původně rostla v pobřežních vodách Irského kontinentu na skalách několik metrů od pobřeží a trochu jako mořský mech vypadala. A odtud tedy pochází název této nutričně bohaté a léčivé řasy. Již tehdy kolem 19. století byl Irský mech jedním z hlavních zdrojů potravy a přísunu živin a jeho léčivé účinky byly využívány nejen tamními obyvateli, ale také námořníky k léčbě celé řady nemocí.

V dnešní době se vyskytuje na více místech, různí se ale jeho kvalita a barva i čistota moří odkud pochází. Můžeme se setkat s jejím anglickým názvem Irish moss nebo latinsky Chondrus Chrispus, což je jednoduše česky Puchratka Kadeřavá. Irský mech je nutričně velmi bohatá řasa, má neskutečně léčivé účinky. Díky svým schopnostem má úžasné využití v RAW a veganské kuchyni. Ale také v klasické kuchyni, pokud chcete vaše jídla povznést na jinou úroveň a obohatit něčím neobvyklým a tak trochu rustikálním. Irský mech obsahuje 15 z 18 pro tělo nezbytných látek, jako jsou vápník, síra, jód, draslík, hořčík. Dále vitamín A, B, C, D, E, F a K a mnoho dalších.

Díky svému jedinečnému složení vytváří ochranný film v našich střevech, naše střeva léčí a zvyšuje vstřebatelnost živin, které Irský mech obsahuje. Tím vyživuje naše klouby, šlachy, vlasy, nehty a pokožku. Podporuje funkci močových cest a trávicího ústrojí, pomáhá při potížích s průduškami a také odvádí těžké kovy z našeho těla. Má lepší vstřebatelnost a rychlejší účinky na naše tělo než živočišný kolagen, a proto je tou nejlepší přírodní alternativou živočišného kolagenu a želatiny.

Irský mech mi kamarádka doporučila do RAW dortů, které jsem tehdy začínala tvořit a od té doby ještě stále objevuji nové využití jak v RAW, tak i veganské kuchyni. A určitě ne jen vegani rádi zakomponují Irský mech do jídel. Dá se využít v RAW podobě jako ztužovadlo do dortů, krémů, sýrů či pečiva, kdy plní tu funkci želatiny či kokosového oleje a pokrmy krásně vytuží. Nahrazuje tak vlastně vejce. Jeho využití je opravdu nekonečné. A pokud se vám nebude chtít pojídat, tak si jednoduše namažte gel z Irského mechu na pokožku a uvidíte ty zázraky. Skvěle vyhladí pleť a vrásky. Proto se Irskému mechu také říká Elixír mládí.

Květa Vondrákova, www.lahodnosti.cz

Autorka článku bude na toto téma přednášet na výstavě Ezotera v Praze v sobotu 25.11.2017 v Učebně A od 11.00 hod.

www.festivalmilujsvujzivot.cz

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

Foto EZOTERA Praha

Ohlédnutí za prodejní výstavou EZOTERA

 

Právě přítomno: 161 hostů a žádný člen

Tématické články Festival Miluj svůj život