• icon Festival Miluj svůj život
  • icon Ezotera prodejní výstava
  • icon Noviny Ezotera
image Miluj svůj život Praha

27.-29.10.2017
50. mezinárodní festival ezoterických a duchovních směrů program
image Ezotera Praha

16.9.–17.9.2017
prodejní výstava zdravého životního stylu program
image Informační noviny Ezotera Informace o našich akcích a nových esoterních směrech ke stažení zde

Řada lidí si myslí, že svoji paměť nemůže nijak změnit a navíc je většinou přesvědčena, že má paměť špatnou. Já jsem před lety nebyla výjimkou. Také jsem si myslela, že je přece normální, když se lidem postupem času zhoršuje zrak, sluch, paměť…

Ale naštěstí jsem se jako zdravotní sestra v domácí péči začala víc zajímat, jak to s pamětí doopravdy je a jestli se s ní dá nějakým způsobem pomoct klientům, o které jsem se u nich doma starala. Na internetu jsem našla týdenní kurz pro trenéry paměti a na něm jsem užasla. Hned jsem se naučila snadné a při tom značně efektivní paměťové techniky (mnemotechniky), pomocí kterých se dá zapamatovat snad cokoli, a to v jakémkoli věku. Pokud je tedy člověk mentálně zdráv.

Paměťové techniky využívají toho, že mozek si velice dobře pamatuje představy, zážitky, příběhy, známé souvislosti, to vše nejlépe spojené s emocemi. Toho můžeme využít, i když neznáme specifika jednotlivých mnemotechnik. Informace, které si chceme zapamatovat, si spojíme do příběhu, nejlépe vtipného, a ten si pořádně do detailů představíme. Náš mozek si je bude určitě pamatovat lépe, než informace podané v textech.

A protože jsem ve studiu o paměti pokračovala, tak na dalších kurzech a seminářích jsem začala sbírat informace o faktorech, které naši paměť mohou ovlivnit, to jak pozitivně, tak i negativně. Nejdůležitější poznání bylo, že i když vývoj mozku končí přibližně ve 25 letech, tak i potom si můžeme sami pomoci, aby se nám dál tvořily další a další mozkové buňky a propojení mezi nimi. Co pro to máme udělat? Hlavně neupadnout do stereotypu, ale zkoušet stále nové věci. Říká se tomu tzv. mentální neklid. Můžeme se přihlásit do tanečních pro pokročilé, můžeme zkusit poprvé sjet řeku, naučit se lyžovat, jezdit na koni, začít se učit další cizí jazyk, zajímat se o dějiny… Prostě cokoli, co jsme dosud nedělali. A hlavně nejen nárazově, ale celý život zkoušet a učit se stále něco nového. I chození do společnosti je hodně prospěšné, sociální kontakty nás udržují aktivní.

Důležitý je naopak i správný odpočinek. Kvalitní spánek nám pomáhá ukládat si informace do dlouhodobé paměti. Toho mohou využít i studenti, kteří by si měli zopakovat to, co probírali ve škole, právě těsně před tím, než jdou spát.

Naopak pokud zažíváme neklid, stres, tak si do dlouhodobé paměti ukládáme informace hůř. Nesoustředíme se, máme zúženou pozornost, špatně se nám přemýšlí.

I nedostatek pohybu může naši paměť ovlivnit negativně. Zlepšit to můžeme obyčejnou svižnou chůzí. Nejlépe uděláme, když si najdeme čas na pravidelné delší procházky. A když s sebou vezmeme někoho známého, zabijeme hned dvě mouchy jednou ranou, protože budeme udržovat i již zmíněné sociální kontakty.

Hodně důležitá je pro naši paměť koncentrace. Když se nesoustředíme, mozek nevyhodnotí informace, které přijímáme z okolí jako důležité a nebude si je chtít zapamatovat. Do naší mysli proudí během jedné vteřiny několik milionů informací. Ty se ukládají nejdříve do smyslové paměti. Ale jenom ty, které nás nějakým způsobem zaujaly, se přesunují dál, do paměti krátkodobé a pokud je dobře zpracujeme, pokračují do paměti dlouhodobé. A proto informace, které pro nás v daném momentu nejsou potřebné, ihned zapomínáme a vůbec jim nedáme šanci, abychom si je uložili.

A co nám ještě pomůže k lepší paměti? Třeba tmavá čokoláda, borůvky, vlašské ořechy nebo červené víno - v přiměřeném množství. Tak to zvládneme pro paměť něco udělat, ne?

Helena Žahourová

helenazahourova.cz

Facebook

Autorka článku bude přednášet na toto téma na festivalu Miluj svůj život v Plzni v neděli 9.7. 2017 v Učebně E od 12.00 hod.

www.festivalmilujsvujzivot.cz

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

  • Videa
  • Fotogalerie
  • Externí fotogalerie
image

Reportáž do zpravodajství RT TV

Shrnutí programu prodejní výstavy EZOTERA září 2014 - reportáž do zpravodajstvi televize RT TV CZ.
Reportáž do TV

REGIONALNÍ TELEVIZE CZ

EZOTERA 20.-21.9.2014

Spustit video


image

Reportáž z festivalu Miluj svůj život

Reportérka internetové televize Příznaky transformace Ava Chrtková a její rozsáhlá reportáž z festivalu MSŽ Plzeň 4.-6.7.2014.
Videoreport

Youtube kanál

Příznaky transformace

Spustit video


image

Videopozvánka na akci

Video pozvánka na festival Miluj svůj život 2012.
Shrnutí teze festivalu

Youtube kanál

festival MSŽ

Spustit video

image

festival Miluj svůj život

Fotogalerie z festivalu Miluj svůj život.
foto Ava Chrtková a Jan Salakvarda

mezinárodní festival

duchovních směrů

Vstup do galerie


image

EZOTERA prodejní výstava

Fotogalerie z prodejní výstavy EZOTERA..
Archiv agentury ANO

prodejní výstava

pro vás

Vstup do galerie

image

Miluj svůj život, festival Ezotera 26.-28.10.2012

Fotografie nadšence pana Klouby z Miluj svůj život, festival Ezotera 26.-28.10.2012.
Autor fotografií KLOUBA foto

kanál RAJČE idnes

Klouba

Prohlédnout


image

Miluj svůj život 2013

Další umělecké fotografie z nadšeného návštěvníka festivalu Miluj svůj život 2013.
Autor fotografií LUCKY MOUSE

kanál RAJČE idnes

LuckyMouse

Prohlédnout